От време на време в социалните мрежи се пръква отново и се разпространява интересна сметка за месечни разходи. Разбира се, крайният извод от нея е, че парите от заплатата не стигат. Реших да направя един анализ на тази сметка и да видим дали е вярна.
Тази сметка изглежда по този начин:
Сега, не става ясно за един или за двама човека е сметката, но пък сравнението е с една заплата, та значи нека я разчепкаме. Това с наема/кредит ще го оставя за последно, защото разсъжденията там са ми малко повече.
Телефон/интернет/тв – 100 лв.
Нямам представа как някой ще докара този разход. Всъщност имам:
„Купих си нов телефон направо без пари. Получих страхотна отстъпка от GSM оператора за него. Само трябваше да си направя абонамент за 45 лева на месец за 2 години.“
„Vivacom правят страхотна промоция – 3 месеца плащаш по 1 лев и имаш 350 програми.
– А после?
– Не съм сигурен, май беше 45 лева…“
„Не мога без спорт – плащам за ….“
„Не ми стигат всички филми, които мога да гледам – плащам допълнително и за…“
Ето какво ползвам аз:
- Телевизия и интернет за 30 лева (бях на Net1 и въпреки, че ги купиха Vivacom си трая и си ползвам същия план).
Интернетът май се води до 75 Mpbs. Гледам нормално филми онлайн, телевизия и каквото си поискам без проблем. Имам всички телевизии, които бих искала да гледам. Неограничен брой телевизори.
- Телефон за 22 лева от Yettel – неограничен интернет на 50 Mpbs (ама наистина, не до еди-колко си мегабайта на максимална скорост, пък после умира) и неограничени минути разговори.
До тук разходи за Телефон/интернет/тв – 52 лева
За да бъда честна, ще добавя и абонамента си за Max, който направих, за да гледам олимпиадата и после като реших да го прекратя ми предложиха оферта за 3,99 евро на месец за 3 месеца. Дори и да продължа абонамента на реалната стойност, това са още 16 лева (7,99 евро).
Един вид с глезотията го докарвам разход за телефон, интернет и телевизия 68 лева месечно.
Ток – 50 лв.
Тук ще се съглася. Средно за годината и на мен ми се получава толкова. През лятото е по-малко, а през зимата малко повече.
Все пак, разходът при мен е за двама човека и то работещи вкъщи, но няма да издребняваме.
Вода – 20 лв.
Леко преувеличено, но да кажем, че е ОК за двама човека, които се къпят всеки ден. Също и има общини в България с наистина скъпа вода.
Най-скъпата май е в Силистра – 5,76 лв. за кубик. За сравнение сега софиянци плащат по 2,94 лв. на кубик, а скоро вероятно ще стане 3, 52 лв. Но пък медиите пищят „Шок цена на водата в София!“.
Обяд на работа – 22х10 лв.= 220 лв.
Защото ние не сме бедни, та да си носим храна от вкъщи! И държим да си поръчаме или да отидем в заведение. Иначе ще ни се смъкне реномето.
Разбира се, възможно е да има работни места без подходящо място за хапане на донесена от вкъщи храна, нито микровълнова за затопляне и други удобства. Затова пък работодатели, които търсят служители също има много.
Аз си работя от вкъщи и поради тази причина спестявам този разход, така че разход за обяд на работа 0 лева (и вкъщи не обядвам).
Парно – 200 лв.
Склонна съм да се съглася за зимния период, макар при два постоянно пуснати радиатора в две стаи и още един от време на време не успявам да достигна до толкова, но наближавам в по-студените месеци.
Но ако искаш да ходиш по къси гащи и потник вкъщи през зимата на 28 градуса, а през лятото се оплакваш от жегата и пускаш климатика на 19 градуса, някак не ми е логично.
При мен средно за целогодишен период разход за парно за 2023 г. е 91 лева, а на това отгоре в изравнителната сметка имаха да ми връщат.
Гориво за колата – 200 лв.
Ако го сметнем набързо, това са около 80 литра на месец. При разход от 7 на сто градско това са над 1000 км.
Очевидно е изключително важно да се ходи на работа с автомобил, а не с градски транспорт. Разбира се, работата ти е на другия край на града. Нищо, че в София се влачиш по задръствания и ти отнема повече време и нерви, както и нямаш спокойствието да почетеш, например, докато те возят.
За сравнение персонализирана едногодишна абонаментна карта за всички линии с включен нощен транспорт е 365 лева. Или с други думи, за левче на ден можеш да си ходиш колкото искаш където поискаш с градския транспорт.
Разход за автомобил и градски транспорт при мен: около 30 лева.
Супермаркет – 350 лв.
Тук съм съгласна, защото за двама човека и ние харчим по толкова, че даже и повече като си купуваме какви ли не неща. Понякога дори се чудя как успяваме да ги навъртим тези пари, като в килера и фризера има доста продукти, които използваме.
Но цените непрекъснато се увеличават и дори да не купуваш кой знае какво, а парите хвърчат. Особено ако искаш да имаш пресни плодове и зеленчуци постоянно на масата.
При мен ще заложа разход за храна на месец 400 лв.
Наем/кредит – 800 лева
Стигнахме и до тази част, с която лесно сметката от примера набъбва. При мен този разход го няма, но нека го разчепкаме.
Нека да погледнем как вървят наемите в мо мента в София, където са най-високи спрямо другите градове. Сметката е за сам човек, т.е. този сам човек спокойно може да си живее под наем в гарсониера.
От справка в imot.bg за средна цена на наемите в София към 5 ноември за едностаен апартамент разбираме, че за 256 евро можеш да живееш под наем в един от най-скъпите квартали по отношение на наемите – Медицинска академия. Малко по-ниски са наемите са едностаен апартамент в Лагера и Докторски паметник.
По 800 лева излиза наема на двустаен апартамент и то в елитните квартали. Разбира се, не обсъждаме апартаменти на пъпа на София на Витошка.
Така че този, който прави сметката, трябва да избере за един човек ли става въпрос или за двама с две заплати.
За кредит няма да обсъждам, защото там би трябвало да си си направил сметката. Ако не ти стига заплатата, не купуваш скъп апартамент с кредит. Също така относо стои въпроса за сам човек ли говорим или за двойка.
Залагам разход за наем от 500 лева, за да не влизам в полемиката – ами какво правиш в София, като не ти стига заплатата?
И не ми се сърдете, това не е спор за и против пришълците в София. Има място за всички, но като си вземеш решението да си в София, то тогава не се оплакваш, че имаш проблем с парите.
На тези, които ще кажат, че няма работа в малките градове, ще отговаря, че напоследък работата не е толкова кът. Постоянно се търсят работници, но на всички заплатите им се виждат малки. Е, не са и големи, но можеш да избереш – да живееш в родния град без да плащаш наем и да нямаш проблем с 500 лева по-ниска заплата или пък да си в София и да не се оплакваш от заплата, която не ти стига, защото плащаш наем.
Равносметката
Използвайки моите параметри крайната сметка излиза така:
- Телефон/интернет/тв – 68 лева
- Ток – 50 лв
- Вода – 20 лв
- Парно – 91 лв.
- Гориво за кола/градски транспорт – 30 лв
- Супермаркет – 400 лв
- Наем – 500 лв.
ОБЩО: 1159 лева
Разбира се, това е изпилената част, без разни допълнителни екстри.
Да видим какво казва КНСБ:
Необходимият нетен месечен доход за издръжка на един работещ човек, живеещ сам, е 1454 лв., а за тричленно семейство с двама работещи и дете до 14 години общата стойност е 2616 лв.
Т.е. при двама работещи с дете, минимумът на човек е 1308 лева.
През 2022 година направихме с моя партньор един експеримент наречен „Бюджет 1000 лева„. Може да се каже, че се справихме, като редовно си купувахме разни нещица от рода на lego конструктор, инструменти, прахосмукачка-робот и т.н.
Истината е, че това, което скапа бюджета бяха болнични разходи и това вече наиситна е нещо, което може да обърка всички сметки.
От тогава не сме спрели да следим разходите си, но малко по-лежерно. В края на краищата след почти целогодишно подробно проследяване, че не ми е необходимо да разбивам твърде подробно разходите. Мисля, обаче, да подхвана отново мисията „Бюджет 1000“ и да видим докъде ще го докараме.
Здравейте!
Искам да Ви поздравя за чудесните статии, които открих в сайта Ви – практични, достъпни, подробно обяснени.
„Нормален живот“ е широко понятие, затова коментарите Ви в статията са напълно разбираеми и логични.
Живея в София, в двустайно жилище, с 2 деца и котка, така че мога да се съглася с някои от разходите. Живеем с една заплата, не работя от дома, но ползвам всички основни уреди, които формират сметката за тока. Отоплението ни е с парно, нямаме климатици. Ще видим сега зимните месеци дали ще има разлика спрямо миналата зима.
Вместо наем, плащам заем – 600 лв.
Ток – около 20-25 лева на месец. Ползвам LED крушки и лунички навсякъде, защото никой не гаси лампите след себе си. Понякога, в пристъп на гняв, обмислям за някои помещения да взема такива с фотоклетка.
Вода – да кажем 20 лв, макар че в повечето случаи е между 8 и 10 лв. Нямам съдомиялна, но къпането на децата е по средно 40 минути на човек (с пеенето).
Парно – в зимните месеци е около 100 лв на месец, но аз не го пипам – оставям го в една позиция така, че да поддържаме около 20-21 градуса. Не суша дрехи на парното, нямам и сушилня.
Телевизия/интернет – 78 лева – малко глезотия, защото каналите, които искаме не са част от най-евтиния пакет, а и ми трябва бърз интернет, когато се налага да работя от къщи.
Телефони – 2 абонаментни плана и предплатена карта – около 60 лв на човек + 20 лв за карта.
Транспорт – ползвам годишна карта за цялата градска мрежа – 370 лв (на 3 вноски) / тоест 22-30 лв месечно
Храна – около 500 лв – с храната на котарака
Етажна такса – около 27 лв
Обяд на работа – определила съм си 5 лв/ден – 100 лв на месец – имаме стол и предпочитам да ям топла храна. Понякога се случва да си нося и сандвичи от вкъщи.
Общо за основните неща – към 1625 лв…
Има какво да се пипне още, но засега е по-добре отколкото беше в началото на годината.
Аз съм на принципа, че всичко е въпрос на организация и при правилно планиране, можем да постигнем забележителни неща.
Ще започна банално с – обожавам статиите Ви, защото са практични и наистина полезни и детайлни. Подобно съдържание обикновено е за съвсем различни/далечни географски ширини, със съвети, неприложими за нас поради редицата различния – икономически, демографски и т.н.
Имам въпрос как сметката Ви за ток е 50лв на месец? Ние също сме двама души, работещи от вкъщи, живеем във двустаен апартамент и често пътуваме и ни няма по 2 седмици, а накрая пак пристига сметка средно 150лв за ток (започна с увеличение от 80 на 100 за един месец и за 3-4 месеца почти стигна 200лв). Не сме променяли нищо в начина си на живот – използваме същите компютри, уреди и т.н. Та се питах дали използвате нещо за измерване на потреблението си, някоя нова технологична джаджа за пестене на енергия или нещо такова?