Viainvest

Viainvest стартира своята p2p платформа за кредитиране през декември 2016 г.

Нейната холдингова компания, VIA SMS Group, работи  в сектора на кредитирането от 2009 г. През последните 11 години групата се разрасва до един от водещите потребителски кредитори в Европа.

Самата платформа се оперира от SIA “Viainvest” – регистрирана в Латвия като инвестиционнa брокерска фирма със съответния лиценз и контрол от Комисията за финансови и капиталови пазари на Латвия.

През 2022 г. Viainvest получи лиценз за инвестиционно посредничество и е под надзора на Комисията за финансови и капиталови пазари. Платоформата спира да предлага инвестиции в кредити и вече предлага инвестиции в обезпечени с активи ценни книжа.

Основни характеристики

Положително за платформата от моя гледна точка:

  • регулиран инвестиционен посредник
  • лихва до 12%
  • bayback гаранция
  • автоматично инвестиране
  • има достатъчно налични кредити, няма кеш драг
  • дългогодишна история

Недостатъци на платформата (от моя гледна точка):

  • няма вторичен пазар
  • период на инвестиция: 6-12 месеца (аз предпочитам по-краткотрайни, особено като няма вторичен пазар)
  • минимална инвестиция: 50 евро (не че е толкова много, но все пак не е 10 или по-малко евро)
  • малка диверсификация: 4 оригинатора, които са представители на една компания

През последноте 2 години, след като преминаха на обезпечени с ценни книжа активи, Viainvest имаха проблем с изплащането на т. нар. Credit Line – общо взето оправданието беше, че докато човекът си иска удължаване на кредитната линия, те си го  удължават. Получаваха се лихви, но не главницата си стоеше инвестирана и без възможност да се приключи.

Сагата в кредитните линии май е към своя край  (аз си получих абсолютно всичко през месец май 2024 година) – обещанието е до края на юни всичко да бъде изчистено.

Инвестирането в новите им продукти върви гладко и има доста положителни отзиви. Отчетът на компанията за 2023-а година излезе през юни 2024 година и показа печалба на компанията през 2023-а година от 178 699 евро (за сравнение през 2022 г. печалбата е била 23 254 евро).

Какви инвестиции предлага Viainvest

VIAINVEST е регулиран инвестиционен посредник, което означава, че няма да инвестирате в споразумения за прехвърляне или права на искове, а в ценни книжа, обезпечени с активи.

Кредитополучателите искат финансиране (заеми) от VIA SMS Group и нейните дъщерни компании. Заемите от всеки инициатор на заема се комбинират в групи от заеми (пулове).

След процеса на секюритизация всички ценни книжа, свързани с определен набор от заеми, се публикуват на платформата VIAINVEST със същия ISIN (международен идентификационен номер на ценни книжа, предоставен от Nasdaq Riga). Всеки инвеститор може да инвестира в конкретен пул от заеми.

Като инвестирате в обезпечени с активи ценни книжа, вие инвестирате в регулиран инвестиционен продукт. Можете да се възползвате от задължението за обратно изкупуване (bayback) и схема за защита на инвеститорите до 20 000 EUR.

Регистрация

Регистрацията може да се направи като физическо лице или като юридическо лице.

Протича леко – попълваш регистрационната форма, качваш необходимите документи (снимка на лична карта и документ, с който доказваш адреса си) и чакаш да те верифицират.

Верифицирането отнема няколко часа или ден. При мен регистрацията бе направена вечерта към 8 часа и получих имейл за верификация на следващия ден към 10 часа.

Депозиране на пари

Депозирането във Viainvest не се различава от начина, по който става в другите платформи. Депозирането става само в евро.

Може да бъде направено от банкова сметка, както и може да се ползва финтех услуга, като трябва тази институция да е:

  • регистрирана и лицензирана в ЕС
  • средствата да се превеждат като SEPA плащане
  • плащането се извършва от личен IBAN и се идентифицира от данните за плащане
  • от превода да могат да се идентифицират личните данни (име, фамилия) от входящото плащане.

Аз направих първия превод от банковa сметка, а следващите преводи през Paysera.

През последната година, обаче, имаше проблем с депозирането през Paysera – на няколко пъти преводът бе отказван. Скоро не съм пробвала пак, така че не мога да гарантирам ще стане ли или не. Реших да не пробвам и от друга сметка, защото в акаунта можеш да имаш само една активна и това означаваше после да се налага да ползвам новата при теглене.

Също така в сайта на платформата има и съобщение, че депозитите от Monese може да имат значителни забавяния.

Инвестиране

Инвестирането може да стане ръчно или да се настрои автоматично инвестиране.

При настройките за автоматично инвестиране могат да се изберат две предварително дефинирани настройки или пък да си направиш къстъм, т.е. с параметри по твой избор:

Viainvest натройки за автоматично инвестиране

Като разглеждам предварително дефинираните стратегии, във всяка харесвам по нещо и по нещо не ми харесва, така че от моя гледна точка Custom варианта е най-добре.

Viainvest индивидуални настройки за автоматично инвестиране

Какви са възможните настройки ще видите като чекнете съответния елемент:

  • Size – каква част от парите ще се инвестират чрез тази стратегия. Например, депозирали сте 1000 евро, но искате тази стратегия за автоматично инвестиране да работи само с 500 от тях.
  • Maximum investment in a single offer (Максимална инвестиция в една оферта) – не можете да впишете по-малко от 50 евро, тъй като това е минималната сума за инвестиция в една оферта. Аз бих си останала и с 5о евро като максимална инвестиция.
  • Total interest rate (лихва) – на практика в момента се предлагат пулове от кредити с лихва 12-13%. Не слагайте като минимум 13%, защото тогава автоматичното инвестиране няма да работи добре – ще има кеш драг. От тази гледна точка бих заложила на минимум 12% и максимум 13%.
  • Remaining term (срок) – вписва се в дни, като максималният срок може да бъде до 365 дни. Ако напишете срок по-малък от 180 дни, е мнгоо вероятно да имате кеш драг, така че заложете поне 180 дни.
  • Loan originator (оригинатори) – в момента могат да се чекнат четири оригинатора. Лично аз не виждам причина някой от тях да бъде пренебрегнат.
  • Buyback obligation (гаранция за обратно изкупуване) – на практика в момента всички оферти са с такава гаранция и е логично да чекнеш Yes

Bayback гаранция

Повечето обезпечени с активи ценни книжа идват със задължение за обратно изкупуване (bayback). Тези инвестиции са маркирани с икона „Buyback Obligation“.

Това означава, че ако кредитополучателят пропусне плащане за повече от 60 дни, инициаторът на заема е длъжен да изкупи обратно заема от издателя под формата на пълната главница и лихва.

От инвеститорите не се изисква да предприемат никакви действия; процесът на обратно изкупуване обаче може да отнеме известно време. Ако инициаторът на заема не е в състояние да изпълни задълженията си, задължението за обратно изкупуване също е изложено на риск.

Данък върху доходите при източника

Като лицензирана инвестиционна платформа VIAINVEST е законово задължена да удържа данък върху доходите на частни инвеститори, генерирани от инвестиране в регулираните финансови инструменти в рамките на платформа.

Стандартната ставка на данъка, удържан при източника, е 5% за данъчно-задължени лица от Европейския съюз от спечеления лихвен доход, т.е. прилага се само към печалбата, а не и към главницата.

Няма данъчно споразумение между Литва и България, така че този данък при източника не може да се избегне. Той не отменя подаването на данъчна декларация в България и плащането на данък печалба (още 10% от печалбата).

В платформата може да се извади Tax Report безплатно, който да се приложи към данъчната декларация. Ако искате нещо по-специално като отчет, то тогава таксата е 20 евро (това няма да ви се наложи).

Такси

Има и някои такси, които към октомври 2023 г. бяха променени и добавени нови. На пръв поглед, ако само погледнеш секцията с често задавани въпроси, ще прочетеш, че няма никакви такси за инвестирането.

Това е така – няма такси за инвестирането, но има някои такси, които все пак би трябвало да се признае, че обикновено не би се стигнало до там да се налага да се плащат:

Viainvest такси

Как става изплащането на лихвата

Обратното изкупуване на обезпечените с активи ценни книжа в съответната част от размера на главницата и лихва се извършва веднъж месечно.

Например, ако е направена инвестиция от 50 EUR в емисия с обща стойност 500 EUR, която комбинира 10 заема от 50 EUR, това би дало на инвеститор дял от 10% във всеки от основните заеми.

Когато кредитополучателят изплати 10 евро главница и 0,50 евро лихва, инвеститорите получават своята част от 1 евро главница и 0,05 евро лихва.

Теглене на пари

Минималната сума за теглене е 50 евро!

През октомври 2023 година вкараха минимална сума за теглене от 50 евро. По-запознатите коментират, че и други платформи, които са регулирани, са въвели такава такса, но дали това е задължително за регулираните платформи не знам.

Няколко пъти съм извършвала теглене, като последното бе на 30 май 2024 г. и нямаше никакъв проблем парите да дойдат в сметката ми в Paysera.

Какво става, ако имаш останали в акаунта по-малко от 50 евро и искаш да ги изтеглиш? За съжаление явно се налага да се направят няколко излишни движения – да депозираш първо толкова пари, колкото да станат налични в акаунта повече от 50 евро, след което да изтеглиш всичко 🙂

Смяна на банковата сметка

Платформата дава възможност да смениш банковата си сметка, но можеш да имаш на разположение в профила си само една активна сметка  (някои други платформи регистрират всяка сметка, от която си депозирал пари и след това можеш да избираш към коя да теглиш).

За да се смени сметката е необходимо да се направи превод от поне 0.01 Euro като в основание за превода се пише „Change bank account No. ….for the Investor account No. …..“

По този начин смених сметка си от такава в стандарта банка към сметка в Paysera. Покрай това действие разбрах и колко бързо реагира поддръжката на Viainvest.

Тъй като получих съобщение за получения превод, но все още в секцията за теглене стоеше старата банкова сметка, пуснах един email със запитване.

Буквално след 20 минути получих отговор, с който ми съобщаваха, че вече новата сметка е активна в акаунта ми.

Когато имах проблем с депозирането през Paysera също бяха достатъчно бързи да отговорят, но за съжаление не можаха да ми по могнат.

За контакти с с поддръжката на Viainvest може да се ползва имейла им support@viainvest.com.

Telegram група

Групите в Telegram са доста добър начин да се проследява какво се случва в платформата. Там също понякога бързо можете да видите новости, които се съобщават от собствениците.

Адрес на групата: https://t.me/ViaInvestCom

Бонуси

Имаше момент, в който от Viainvest предлагаха бонус от 15 евро за регисртация през реферален линк, но към момента няма активна кампания за регистрации или инвестиции. В общо линии, Viainvest не практикува много подобни привличащи инвеститорите средства като кешбек, бонус и пр., което  за мен лично е добър знак.

Опитът ми е показал, че обикновено когато някоя платформа започне твърде често да предлага бонуси  или да увеличава бонусите, нещо се обърква.

Лихвата, която може да получите (12-13%), си е доста добра и е една от най-високите, така че тя в достатъчна да привлече достатъчно инвеститори.

Инвестирай във Viainvest

Вашият коментар